Obserwatorzy

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą wanilia. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą wanilia. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 22 maja 2018

Wanilia


Wanilia, kto jej nie zna? Ale czy na pewno do naszych domowych wypieków używamy wanilii. Raczej nie, zastępujemy ją cukrem, tylko jakim? No większość z Was odpowie głupie pytanie – oczywiście, że waniliowym. Niestety nie ponieważ to co kupujmy w sklepie to cukier wanilinowy. A co to jest wanilina? Jest to chemiczny, organiczny związek, który stanowi jeden ze składników aromatycznych wanilii. Jednym słowem CHEMIA w 100%, a producenci robią nas w konia. Jakiś czas temu wpadł mi artykuł,  że wanilinę możne otrzymać z krowiego kału (link do artykułu).  Mój gorący apel, nie używajmy tej substancji, a cukier waniliowy róbmy sami w domu.
No ale wracając do wanilii. Pochodzi ona z Ameryki Południowej, koszt laski wanilii to około 6 do 12 złotych. Powiecie drogo? Przeliczywszy na nasze zdrowie i samopoczucie. Wcale nie tak drogo, jeżeli zrobimy cukier wanilinowy sami w domu i nawet dodając łyżeczkę do ciasta takiego cukru to porównywalne z tym co kupujemy w marketach. A wanilie dodajemy do ciast, kremów, bitej śmietany, deserów jednym słowem do wszystkiego co słodkie.
Najlepiej wanilię łączyć z cynamonem, imbirem i goździkami.
A jak ją przechowywać – w szklanych pojemnikach szczelnie zamykanych, ponieważ wanilia szybko wietrzeje. No i co najważniejsze laska wanilii ma specyficzny zapach, a aromat wydobywa się z niej w gotowych produktach.
Jak ją używać – przecinamy laskę a ziarenka zbieramy nożem i dodajemy do śmietany, ciasta czy kremu.